Ekspeditsiooni sügishooaeg on avalik

Ekspeditsioon tuleb sügishooajal välja koguni nelja lavastusega. Rahvusvahelist tähelepanu äratanud lavastajate Lauri Lagle, Ene-Liis Semperi ja Jarmo Reha kõrval teeb oma kolmanda lavastuse Katariina Unt. Lavastused uurivad inimese kohalolu maailmas, tema tajusid ja kokkupanemise mehhanisme, igatsusi ja hirme. Kõik lavastused on autorilavastused – see tähendab, koos trupiga minnakse kohtadesse, kuhu saavad minna ainult need inimesed, ainult nüüd, ainult siin. Kolme lavastust mängitakse Ekspeditsiooni praeguses mängupaigas Sakala 3 teatrimajas, Undi lavastus esietendub KUMU auditooriumis.

Lauri Lagle toob lavale Juhan Jaigi novellile põhineva “Reis metsa lõppu”. See räägib loo inimestest, kes kaovad metsa ning keda saadetakse otsima silmatorkavalt metsatundlik ekspeditsioon. Kuid mets ei usalda inimesi ja inimesed metsa. Salapärased vahejuhtumised ja vägede koondamised, seletamatud seigad ja koera ülekuulamine, puujuurte maffia ja tahe muutuda haavaleheks. Kes me oleme, kui me oleme mets? Lavastuses mängib Ekspeditsioon trupp Marika Vaarik, Jörgen Liik ja Katariina Tamm ning külalisena Simeoni Sundja. Esietendus 17. augustil Sakala 3 teatrimajas.

Jarmo Reha on toonud välja mitu soololavastust, kus mitme puhul on ta teinud koostööd kirjaniku Aare Pilvega – nii ka seekord lavastuse “Eidos” juures. “Mis on see kest, milles me kõnnime?” küsib Reha. “Kui palju on meil jõudu kanda veel armastust, mis õrn, või kui kaua jaksame endas lukus hoida raevu, mis tähtedega mõõtu võtab? Kes valas meid sellesse habraste piirjoontega kehasse, mille piiridel kõndides katsume endid lahata ja taaskord kokku õmmelda?” Esietendus 24. oktoobril Sakala 3 teatrimajas.

Eesti viimase 30 aasta üks olulisemaid näitlejaid Katariina Unt on siiani välja toonud kaks lavastust. Nüüd tõukub ta Anton Tšehhovi näidendist “Kolm õde”, mille tuntuim tsitaat õhkab Moskva – elust pulbitseva suurlinna – järele. “Ma tean, et meil on neid vaja,” ütleb Unt. “Neid on vaja vaadata. Ja mind ajab pöördesse mõte, et Moskvasse jääb sõitmata. Jääbki sõitmata.” Laval on Ester Kuntu, Maria Paiste ja Anumai Raska. Lavastuse “3ÕDE” esietendus 21. novembril KUMU auditooriumis.

Ene-Liis Semper toob välja muusikalise lavastuse, mis toetub Hasso Krulli tekstidele ja kus heliloojateks on Jakob Juhkam ning Vambola Krigul. “Mind on hakanud huvitama nii-öelda asjade algolek, küsimus, kust ja kuidas üldse tekib inimestevaheline kommunikatsioon ning millest saavad alguse assotsiatsioonid ja emotsioonid, kehalisus ja kohalolu,” ütleb Semper. Temaga liituvad ammused loomingulised partnerid Teater NO99st Marika Vaarik, Jörgen Liik, Rasmus Kaljujärv ja Rea Lest. Esietendus 2. detsembril Sakala 3 teatrimajas.

KavaLavastusedTekstidEkspeditsioonistKontakt