3ÕDE

Lavastus
Fotod: Herkko Labi
Lavastaja
Katariina Unt
Etenduse pikkus
Kaks tundi
Esietendus
21.11.2023

Lavastuse “3ÕDE” saamisloos on mitmeid algtõukeid, üheks neist Anton Tšehhovi maailmaklassikast “Kolm õde”. Paraku on selge, et mis tõi siia, ei vii enam edasi. Venemaa argessioon Ukrainas on asetanud meie kultuuriruumis Vene kirjanduse eelkõige hoopis teise tähendusvälja, kus sõnadele „Moskvasse! Moskvasse! Moskvasse!“ ei saa enam nii kergelt kunstilistele otsingutele ja püüdlustele vaatamata uusi tõsiseltvõetavaid alltekste luua. Ometi me riskime, et torkida närvi, mis ei lase ära harjuda. „Kolmes ões“ on kirja pandud nii inimolemuslik kui ka rahvuslik paradoks, kuidas idee paremast inimesest ja unistus õnnelikust elust jõuab ikka välja vägivalla ja sõjani, elu tühistamiseni. Ei ole aidanud kultuur, haridus, kunst, religioon, progress, ega ka usk, lootus, armastus. Ikka on tulemuseks inimlikult talumatu olukord, et tuleb olla sõja poolt. Tuleb oodata võitu. Sõjaväe rütmiline marss on olnud läbi aegade justkui inimkonna loomuliku kulgemise osa, mis määrab lõpuks kõike, mida kalliks pead... Ei tea, kas kunsti ülesanne on anda lootust. Aga sellised paradoksid sunnivad endaga paratamatult tegelema, olles igaühe asi. Kunstis on see võimalik.

Kuid see ongi vast kõige geniaalsem selle kõige juures, et jäädes ühelt poolt truuks Tšehhovi sõnadele ning ka näidendi tekstile kui füüsilisele vormile paberi peal, suudeti Tšehhov panna kommenteerima hetkel maailma iseloomustavat meeleolu ja aset leidvat sõda.
Rasmus Kuningas / ERRi kultuuriportaal
Tšehhovi näidend on tervik, millest Undi lavailm lähtub, kärbete ja korduste kombinatsioonides läbi(sta)vad kolm näitlejat Tšehhovi draama, olles kolm õde pluss kõik ülejäänud tegelased. Häälte rütm hüpnotiseerib.
Pille-Riin Purje / Postimees
Halastamatu on töö, mis jääb näitlejate kanda: olla kaks tundi järjest laval, ilma et saaks pugeda millegi või kellegi taha peitu, kaotada hetkekski sisemist põlemist.
Greeta Võsu / Eesti Päevaleht
"Kunstil on mõõtmed. Kunst ei ole pelgalt praktiline asi, asjatamine. Selles ongi konks, et ka kunstnikuga tuleb tegeleda, temasse peab süvenema, teda mõtestama. Sest ta muutub, ta muudab. Näitleja üldistusvõime on tõesti see, mis mind inspireerib. Näitleja ei ole ainuüksi millegi või kellegi käsutuses ja kasutada. Ta on omaette looja, ta on – võiks olla – iseseisev oma kunstis." Katariina Unt
Liisbeth Kala / Postimees
"Kui ma nende õppejõud olin, siis juba päris varakult nende kõigi puhul ilmnes mingisugune asjaolu, et ma hakkasin neist kuidagi isiklikult huvituma. Nad eristusid." / Katariina Unt /
Jüri Muttika / "Ringvaade", ETV
Seal on kõik nii puhas, minimalistlik ja väljapeetud, et mahutab kõikvõimalikke tähendusi ja tõlgendusi, küll aga pole seda valusat ja poeetilist elu segapundart, mille pani kirja Tšehhov.
Auri Jürna / Sirp
"Näitleja on minu jaoks esiplaanil, teater algab näitlejast ja kõik see, mida mina lavastajana teeks, on näitleja teenistuses." /Katariina Unt/
Siiri Mihkelson / Kuku raadio
„Parandage oma meelsust, sest viimne päev on tulekul.“ „Kõik, mis sa teed, teed kõik endale.“
Eesti Ekspress
"See on teistsugune meetod teksti süvenemiseks: kui ma tavapärast rolliloogikat pidi läheks, siis mul ei oleks kunagi võimalust edastada mingeid teemasid, mida kannavad teised tegelaskujud, mida ma siis seekord sain võimaluse teha." / Ester Kuntu /
Betty-Ester Väljaots / Postimees
"See, mis kuulda on, see, mis tekst on, on näitlejatepoolne sisend. Mina lavastajana olen sellest inspireerunud ning näitlejate sisendi nii-öelda ellu viinud." / Katariina Unt/
"Aktuaalne kaamera", ETV
Lavastaja Katariina Unt tõi koos kolme näitlejaga teatris Ekspeditsioon lavale Tšehhovi "3õde", mille tekst on küll väga autoritruu, kuid lavastuse väljund on erilise tekstiloome meetodi tõttu teistsugune.
"Terevisioon", ETV
Kultuuribiidi koostasid seekord „kolm õde“ ehk Ester Kuntu, Maria Paiste ja Anumai Raska, kes astuvad üles 21. novembril Kumus esietenduvas teatri Ekspeditsioon ja Katariina Undi lavastuses „3ÕDE“.
Eesti Päevaleht
„Käivitavaks impulsiks lavastuse juures oli minu jaoks suur vastastikune soov teha koostööd kolme väga erineva, aga väga erilise ja omanäolise loojanatuuriga, kes on oma kunstis pühendunud professionaalid. Kunstnikuna on mu peamiseks käivitajaks kujunenud huvi mõtestada näitleja kui loovisiku rolli, tema tegevusvälja ning mõju lavastusprotsessis. Ester Kuntu, Maria Paiste ja Anumai Raska on väga inspireeriv ning määrav kombo selles ainult kolme näitlejaga ansamblis,“ ütles idee autor ja lavastaja Katariina Unt.
EPL kultuur
Lavastuse "3õde" saamisloos on mitmeid algtõukeid, üheks neist Anton Tšehhovi maailmaklassikast "Kolm õde".
ERR kultuuriportaal
Teatris Ekspeditsioon tulevad peagi välja välja kahe uuenduslikku teatrikeelt otsiva lavastaja teosed.
EPL kultuuritoimetus
KavaLavastusedTekstidEkspeditsioonistKontakt