Ekspeditsioon on inimesed, keda hoiab koos otsing ja soov süvenenult ning teatud põlemiskraadiga tegutseda ühise kunstiteose nimel. Ekspeditsioon on võimalus. Võimalus, mida me kasutame, et ellu kutsuda ja teostada ideid. Ekspeditsioon ei ole püsiv ja kindel, vaid muutuv. Ekspeditsioon muutub koos inimestega. Ekspeditsioon on katse maailma mõista ja mõtestada. Soov tegeleda meie meelest oluliste teemadega ja proovida jõuda nende tuumani. Tahe otsida tundmatut koos teiste mõttekaaslaste, loojate, näitlejate, muusikute, kunstnikega. Püüd luua teoseid, mis tänase hetke ja maailmaga resoneeruks. Ekspeditsioon on otsus tegutseda.

Me ei ole veel selle otsingu sõnastamisel kaugele jõudnud. Sest Ekspeditsioon kui mõte, võimaldab midagi enamat kui me hetkel oskame sõnastada. Meil küll ei ole veel sõnu, aga me tunneme, et see on õige asi. Ja on tunne, et see miski alles algab.

Lauri Lagle

Pigem ei

Lavastus
"Pigem ei", laval Mari Abel, Ingmar Jõela, Jörgen Liik
"Pigem ei", laval Mari Abel, Ingmar Jõela, Jörgen Liik, Marika Vaarik
"Pigem ei", laval Jakob Juhkam
"Pigem ei", laval Mari Abel, Jörgen Liik
"Pigem ei", laval Mari Abel, Ingmar Jõela, Lauri Lagle, Jörgen Liik
"Pigem ei", laval Ingmar Jõela, Jörgen Liik, Marika Vaarik
"Pigem ei", laval Marika Vaarik
Lavastaja
Juhan Ulfsak
Etenduse pikkus
1h 45min
Esietendus
12.03.2020

Lavastus tõukub Herman Melville’i lühijutust “Kirjutaja Bartleby” (1853), mille põhjal Taavi Eelmaa on kirjutanud uue iseseisva teksti. Normaalses kopeerijate kontoris käib usin töö ning jaatatakse kõiki tööga seotud rõõmusid kollektiivi küünarnukitundest meeldivate lõunapausideni. Pidulikkuse tõstmiseks viib kontori juhataja sisse erilised rituaalid, mis annavad igapäevaselt tehtavale tööle emotsionaalse lisaväärtuse. Töökoormuse kasvades on kontor sunnitud otsima endale uue kopeerija ning tema saabumine lubab tööd veelgi tublimalt teha. Ent ootamatult teeb uus töötaja midagi, mida mitte keegi ei oota. Midagi, mida mitte keegi pole kunagi varem teinud. Normaalse maailma sambad hakkavad värisema ja rahva hääl raevust kähisema. Melville’i “Kirjutaja Bartleby” valmis üle 150 aasta tagasi, kuid pole tänaseni kaotanud oma aktuaalsust. Teksti mõjutusi on märgatud kirjanduses (Franz Kafka, Albert Camus jt), aga ka filosoofias ning nüüdisaegses ühiskonnateoorias. Slavoj Žižek on nimetanud “Kirjutaja Bartleby” keskset konflikti tänase maailma jaoks tuumseks, kui me üldse tahame veel mõelda valitsevate majanduslike, ideoloogiliste jne normide käest vabanemise peale.

Eesti teatri auhinnad 2021 - Lavastajaauhind - Juhan Ulfsak

Eesti teatri auhinnad 2021 - Naispeaosatäitja auhind - Marika Vaarik

Eesti teatri auhinnad 2021 - Meeskõrvalosatäitja auhind - Jörgen Liik

Eesti teatri auhinnad 2021 - Sõnalavastuste muusikalise kujunduse ja originaalmuusika auhind - Jakob Juhkam

"Pigem ei's" jätkub absurdi ja groteski, ühiskonnakriitikat ja abstraktset pila. Tegelased otsivad taga kollektiivset sinilindu, müütilist "lisaväärtust", mis tööle ja elule mõtte annaks.
Kultuur ERR / Andrei Liimets
Mis on originaal ja mis koopia? Meie, vaatajad, või nemad, näitlejad. Kes keda kopeerib? Mis on üldse originaal? See kõige esimene?
Sirp / Madis Kolk
Von Krahlis on sündinud meeldejääv humanistlik-anarhiline õnnestumine.
Eesti Ekspress / Hans H. Luik
Oluline aspekt lavastuses oli teatri kui institutsiooni eneseiroonia, spektaakli ja show paroodia, teatraalsuse enda kriisi (või publiku ootuste) karikatuur, kus vanatühja tõrjutakse muusikali ja vanabaskinlikku estraadiformaati eneseiroonilise punkvindiga
Müürileht / Kiwa
Ulfsak näitab inimesi, kes on juba astunud või soovivad astuda ühiskonna toimimisest väljapoole.
Teater.Muusika.Kino / Madli Pesti
KavaLavastusedTekstidEkspeditsioonistKontakt