Nüüd võib sellest rääkida

Lavastus
Fotod: Anita Kremm
Lavastaja
Ene-Liis Semper
Etenduse pikkus
Üks tund ja 50 minutit
Esietendus
02.12.2023

Ene-Liis Semperi uus lavateos on muusikaline lavastus, mis otsib võimalusi ühendamaks tugevaid visuaalseid kontraste Vambola Kriguli elava löökpillimuusikaga.

Lavastus põhineb Ameerika kirjaniku Kurt Vonneguti seitsmenda, 1973. aastal ilmunud „Tšempionide eine“ ainetel. See on tema tuntuim romaan ja mida kohati on nimetatud lausa kultuslikuks. Vonnegut, keda iseloomustatakse kui humanisti, patsifisti, nikotiinikut-satiirikut, on raamatu kontekstis öelnud järgmist: „Teenin endale elatist, pilades kus aga saan. Siiski tundub mulle, et suure kriisi meeleolude tõttu oli see minu noorusajal lihtsam kui praegu. Tollal uskusid paljud ameeriklased: et kui saabub hüvang, on kogu rahvas õnnelik, õiglane ja arukas.

“Eestiski on kriis läbi, aga nagu "Tšempionide eine" aegses USAs, ei usu hüvangu ega paradiisi saabumist enam keegi. Ja nõtkelt võluv pila on vaikselt, kuid vääramatult asendumas vaimuvaese osatamise või lihtsalt vihase lajatamisega.” Kaupo Meiel, “ N+1 kohtumist "Tšempionide einega", ERR kultuuriportaal

Semperi tööd sisaldavad peaaegu alati omamoodi kahetisust. Neid nähes võib nii nutta kui ka naerda, neid võib pidada painajalikeks või paroodilisteks, ning ehkki ühegi vaatamisviisi puhul pole täit kindlust selle adekvaatsuses, ei saa ühtki neist ka täielikult välistada.

“Mulle saab järjest selgemaks, et teater ei sünni laval, vaid vaatajas. Laval toimuv on ainult impulss, et paisata saali, vaatajate suunas teatud “kood”, mille vaataja siis oma kogemuse, kohalolu ja empaatiaga vastu võtab. Selle impulsi timmimine, energeetiline ja visuaalne kontsentreeritus on mind aastaid huvitanud. Ühtlasi küsimus, kust ja kuidas üldse tekib inimestevaheline kommunikatsioon ning millest saavad alguse assotsiatsioonid ja emotsioonid, kehalisus ja kohalolu.”
Ene-Liis Semper

Esietendus 2. detsembril 2023 Sakala 3 teatrimaja suures saalis.

NB! Lavastuse vaatamine ei ole lubatud alla 18-aastastele

"Vonnegut ei anna ennast üldsegi nii lihtsalt kätte, "Esmapilgul kui läbi loed tundub kõigepealt jube lõbus, aga kui nalja taha hakkad koorima, siis see on ikka väga valus. Vonnegut ütleb väga teravaid asju läbi oma huumori." / Rasmus Kaljujärv /
Ave Häkli / ETV
"Mulle on muusika alati kunstidest esimene, sest heli mõjutab meid paratamatult kõige rutem. Esmalt mõjub heli, siis pilt. Siis sõna." / Ene-Liis Semper /
Tambet Kaugema / Sirp
Tüüpide kehadel ei ole autonoomsust, nad ainult peegeldavad välist tagasi ja nii tekib kollektiivne identiteet, nii saab iga mina nendeks. Inimene määrab iseenda ühte kasti ja jääb seal sees siis nõutult mossitama, kuni ta nõutus muutub vihaks iseenda vastu.
Kaja Kann / Edasi
Semperi uus lavateos otsib võimalusi ühendamaks tugevaid visuaalseid kontraste Vambola Kriguli elava löökpillimuusikaga. Lavastus põhineb Ameerika kirjaniku Kurt Vonneguti kohati suisa kultuslikuks peetud romaanil „Tšempionide eine“.
EPL kultuur
"Mulle saab järjest selgemaks, et teater ei sünni laval, vaid vaatajas. Laval toimuv on ainult impulss, et paisata saali, vaatajate suunas teatud "kood", mille vaataja siis oma kogemuse ja empaatiaga vastu võtab." /Ene-Liis Semper/
ERR kultuuriportaal
2. detsembril esietendub Ene-Liis Semperi autorilavastus Sakala 3 teatrimaja suures saalis, kus ta kohtub peale viieaastast pausi taas NO99 kodusaali ning trupiliikmete Marika Vaariku, Rea Lesta, Rasmus Kaljujärve ja Jörgen Liigiga.
Kaspar Viilu / ERR kultuuriportaal
Teatris Ekspeditsioon tulevad peagi välja välja kahe uuenduslikku teatrikeelt otsiva lavastaja teosed.
EPL kultuuritoimetus
KavaLavastusedTekstidEkspeditsioonistKontakt