Melanhoolia

Lavastus
Lavastaja
Juhan Ulfsak
Etenduse pikkus
1 tund 45 minutit
Esietendus
13.04.2022

Noorpaar hilineb iseenda pulma. Neid võetakse soojalt vastu ja proovitakse korraldada ilusad, korralikud pulmad. Samal ajal läheneb maakerale vääramatu oht. Enamik pulmakülalisi alahindab ohtu ning nad jätkavad kõigega endistviisi. Ohust saab tõeliselt aru vaid pruut, kuid ta ei suuda midagi selle ärahoidmiseks teha - või ei soovi.

"Vaata näiteks inimesi, kelle elupaik on maa all midagi koopalaadset, millel on pikk valguse kätte avanev sissekäik läbi kogu koopa. Nad on seal lapseeast saadik, kehaliikmed ja kael ahelais, mistõttu nad on sama koha peal paigal ja vaatavad üksnes enda ette, sest ahela tõttu ei saa nad pead pöörata. Valguseks põleb neil tuli ülalpool eemal. Kas sa ehk arvad, et nad on endast ja teistest näinud midagi muud kui varje, mida heidab tuli nende vastas olevale koopaseinale?” (Platon)

Eelesietendus 12. aprillil, esietendus 13. ja 14. aprillil 2022

Lavastus põhineb Lars von Trieri samanimelisel filmil.

Eesti Teatriauhinnad 2023: Lavastus võitis parima lavastaja - Juhan Ulfsak - ja parima kunstniku - Edith Karlson - auhinnad. Katariina Tamm on lavastusega nomineeritud parima naispeaosa kategoorias

Juhan Ulfsak näitab, et ainus võimalus ellu jääda on tunnetada kõige teadaoleva lõppu ja samas võtta seda paratamatust melanhoolse, somnambuulse nullolekuga. Null kui uus algus, null kui number, mis väljendab poolkohalolu.
Teater. Muusika. Kino. / Valner Valme
Ulfsakil on õnnestunud luua erakordselt mitmekihiline teos, kus ühtaegu tuuakse esile üksikisiku sisevõitlus, vastandatakse eri ajastute arusaamu perekonnamudelist ning osutatakse ka laiemalt ühiskonna toimimise mudelitele.
Sirp / Madli Pesti
Tiina irdumised sündmustest, kus inimesed on tavaliselt intensiivselt kohal (nt seks kallimaga), viisid mind kaasa sellesse tühja pearuumi, kuhu paistab ainult Melanhoolia külm kuma.
Müürileht / Piret Karro
Kui tavaliselt peetakse poliitilise teatri all silmas seda, et teater astub kaasa päevapoliitika ning ühiskonna meeleolude ja hoiakutega, siis Ulfsak näitab seda, mida me ei taha näha, seda, mida ajalehed veel ei kirjuta.
Edasi / Kaja Kann
KavaLavastusedTekstidEkspeditsioonistKontakt