Divide et Impera* jaga ja valitse

PerformanceLavastus
Lavastaja
Jarmo Reha
Etenduse pikkus
2 tundi ja 15 minutit
Esietendus
18.05.2022

Hingake.. Hingake süttinud õhku.
Teie hing loidab iga Hingetõmbega.
Me ju peame..
Peame lämmatama kõik, mis tules ei põle.
Peame lämmatama vaimu.
Lämmatama Rõõmu & Kurbuse.
Inimlikkus meis peab hävitatud saama.
Läbi Tule.
Tõstkem Käed ja põrisegu trumm.
Sähvatus ilma tähenduseta.
Laske see välja ja Hingake see sisse.
Mitte keegi Meist.. ei oma ju tähtsust.

Tõuske üksi ja Hingake ühes.
Me peame põletama
Tühimikud meie vahel.
Emmakem seda Äkilist Sähvatust eneste palgeil.

– Divide et Impera

Laval on Jarmo Reha ise, Aare Pilv (mõlemad on ka lavastuse dramaturgid) ning Pääru Oja. Žanrilt on lavastus mikstuur – siia on kokku liidetud kõnekoosolek, salongiõhtu, loeng, installatsioonikunst ja rituaal. Tegu on Gesamtkunstwerk’iga, kus tekst, visuaalkunst, ruumikogemus ja kõlakunst on võrdsetel positsioonidel. Üheks partneriks kunstilise terviku teostumisel on mõistagi ka publik ise.

„Divide et impera” lähtub küsimustest, mis viimastel aegadel on taas aktuaalseks saanud. Mis koondab inimesi hulkadeks? Milline on indiviidi ja massi vastastikune suhe? Kui raske on üksikisikul massist eralduda? Kas on olemas kollektiivne vastutus? Mis võimaldab täiesti tavalistel inimestel teha kurje tegusid? Mida tähendab kangelaslikkus? Mida tähendab inimlik puudutus?
Kõigile neile küsimustele saab lavastusest vastused – mõistagi mitte ühemõtteliselt programmilised, vaid inimhinge keerulisust arvestavad ja poeetilised. „Divide et impera” loodab heita valgust südame kodadesse, et võiksime inimestena oma tegutsemismotiividest teadlikumad olla.

Lavastust mängitakse Kopli rahvamajas, mis on ilmekas näide omaaegse Pätsi pehme autoritarismi ametlikust esindusarhitektuurist (arhitekt Elmar Lohk) – sellelgi on lavastuse kontseptsioonis oma roll.

Eesti Teatriauhinnad 2023: Jarmo Reha on lavastusega on nomineeritud parima lavastaja ja etenduskunstide kategooriates

Jarmo Reha on vabakutseline lavastaja, näitleja ning etenduskunstnik. Eestis on Reha üles astunud etenduskunstnikuna Emer Värgi lavastuses “You Will See So Many Pretty Things” – Kanuti Gildi SAAL (2019) ning autorilavastuses “WhiteWash” – Vabalava (2020), mille eest Reha pälvis ka Eesti teatri etenduskunsti auhinna nominatsiooni. Reha esimene lavastajatöö oli “Oomen” (2018), mis pälvis koostöös dramaturgide Aare Pilve ja Laur Kaunissaarega Eesti teatri aastaauhinna “uue dramaturgia” eest. Välismaal on Reha teinud pikemaaegset koostööd Belgias resideeruva lavastajaga Armel Rousseliga – nende ühisest koostööst on sündinud rahvusvaheline soololavastus “Elagu elu, mis põletab rinda” (2019) ja “Ether/After” (2022), kus Reha osaleb kaaslooja ning näitlejana.

“Divide et Impera*jaga ja valitse” on Reha kolmas ettevõtmine lavastajana.

Mulle meeldib mõelda sellest lavastusest pigem kui mänguväljakust, kus etendajad püüavad päriselt publikut mõjutada ja näha, kuidas me reageerime, mis mõjub ja mis mitte.
Teater.Muusika.Kino / Karin Allik, Hedi-Liis Toome
Mõte selles, et maailmas ei ole olemas ainulisust, asi on ilusam ja inimlikum, kui ta on parandatud.
Teater. Muusika. Kino. / Kaja Kann
Meile pakutakse tuld ja põlemise kujundit igast asendist, aga ometi jääb tunne, et kõrvetavaim asi siin ilmas on inimese puudutus.
EDASI / Indrek Spungin
Teater on oma olemuselt inimlik puudutus, reaktsioon vaataja ja tegija vahel, täpselt nagu tuli. Aga teater ei ole puhas, see reaktsioon ei ole puhas.
Sirp / Kaja Kann
KavaLavastusedTekstidEkspeditsioonistKontakt