Ekspeditsioon on inimesed, keda hoiab koos otsing ja soov süvenenult ning teatud põlemiskraadiga tegutseda ühise kunstiteose nimel. Ekspeditsioon on võimalus. Võimalus, mida me kasutame, et ellu kutsuda ja teostada ideid. Ekspeditsioon ei ole püsiv ja kindel, vaid muutuv. Ekspeditsioon muutub koos inimestega. Ekspeditsioon on katse maailma mõista ja mõtestada. Soov tegeleda meie meelest oluliste teemadega ja proovida jõuda nende tuumani. Tahe otsida tundmatut koos teiste mõttekaaslaste, loojate, näitlejate, muusikute, kunstnikega. Püüd luua teoseid, mis tänase hetke ja maailmaga resoneeruks. Ekspeditsioon on otsus tegutseda.

Me ei ole veel selle otsingu sõnastamisel kaugele jõudnud. Sest Ekspeditsioon kui mõte, võimaldab midagi enamat kui me hetkel oskame sõnastada. Meil küll ei ole veel sõnu, aga me tunneme, et see on õige asi. Ja on tunne, et see miski alles algab.

Lauri Lagle

Ainult jõed voolavad vabalt

Lavastaja
Lauri Lagle
Etenduse pikkus
2 tundi ja 10 minutit
Esietendus
25.08.2022

"Ainult jõed voolavad vabalt" on kontsert inimesest. Jah, kontsert. Katkematu muusikaline rännak rokib, kisendab, hellitab, igatseb, pettub, unistab. Mängitakse trumme, kitarre, paaniflööti ja kummipalli. Pannakse käed rinnale risti või silmade ette ja lauldakse. See on, nagu vaataks üht hiigelsuurt maali, või nagu loeks üht paksu romaani, või nagu hulguks mööda lõppematut linna, otsimata midagi kindlat, kuid ometi liikudes tunde ja tunde. Kui oled kord alustanud, siis lõppu ei oota.

Lavastus on lavastaja Lauri Lagle ning tema trupi neljas koostöö. Ühine ekspeditsioon algas peaaegu kolm aastat tagasi. Näitlejate vahetu energia, kummastavad ja meeldejäävad atmosfäärid, igatsus tõusta argisest kõrgemale, aga samas argisest kinni hoides - need eesmärgid on kandnud seniseid lavastusi. "Ainult jõed voolavad vabalt" on puhas laks otse hinge.

Laval ja helilooming Marika Vaarik, Mari Abel, Katariina Tamm, Rea Lest, Rasmus Kaljujärv, Jörgen Liik, Sander Roosimägi ja Simeoni Sundja.

NB! Laval kõlavad valjud helid.

Esietendus 25. augustil Noblessneri valukoja Nobeli saalis.

Lavastus valmib Ekspeditsiooni ja Von Krahli Teatri koostöös

Kui Lagle eesmärk on teosega tabada inimese olemust – on ju siiski tegu «kontserdiga inimesest», nagu ütleb lavastuse tutvustus –, siis ilmutab see olemus end publikule äärmiselt kompleksse ja ulatuslikuna.
Postimees / Karin Allik
„Ainult jõed voolavad vabalt“ on võimas ja julge avaldus, kus elu mõiste on laiem kui päevauudiste kontekst, teisalt ka argisem. Meie väiksed totrad elud on meile siiski armsad ja bändivormis saab neid omavahel ühendada.
Eesti Päevaleht / Valner Valme
Võib-olla nõuab meie küüniline aeg sellist vastupidavust, mida “Ainult jõed voolavad vabalt” meile näitab.
EDASI / Silvia Pärmann
Loomingus on järjepidevus väga oluline, järjepidevuseta ei saa jõuda sügavamale, järjepidevusega tekivad pikemad sisulised loomingukaared.
Postimees / Andrus Karnau
Põhimõtteliselt öeldakse siin ju, et me ei pea pilku tingimata pöörama kõrge ja jumaliku poole. Transtsendents võib ilmsiks saada ka argisuses eneses ja muusika on lihtsalt suurendusklaas, mille abil võiksime seda näha.
Teater. Muusika. Kino. / Tõnis Kahu
Mulle meeldib Lagle eesmärk kaotada verbaalne dramaturgiline kude ning taasluua see puhtalt materjali vastupanu ületamise kaudu, sedapuhku siis näitlejatena pillide taga.
Sirp / Madis Kolk
Mulle tundus, et seekord tajusin nende silmis isegi teatavat maniakaalset sädet, mis väljendas sisemist kaifi mõttest, et astume üheskoos veel õhemale jääle. Me ei lähe proovisaali õnnestuma, vaid otsima.
Sirp / Eero Epner
KavaLavastusedTekstidEkspeditsioonistKontakt