Esimene lugemine: teatrite rahastus­protokollid

2023 aasta oodatuim teatritekst on ilmselt spetsialistide komisjoni poolt kirjutatud hinnangud teatrite kunstilise taseme kohta. See on tekst, mis on salapärasem kui Jaan Krossi kunagi rongis kaduma läinud käsikiri: kõik teadsid, et kusagil see protokoll on, kuid näinud pole seda siiamaani keegi. Õnneks õnnestus meil leida buss number 3 kevadiselt väljasulanud peatusest katkend, mille siinkohal avaldame.

/…/

(ilmselt Asekantsler, tekst algab uuelt lehelt): /…/ … ei tuleks. Võtkem arvesse, et kui me selle avaldame, siis mittesaajad ründavad, aga saajad ei avalda toetust. Umbes nagu mul lapsepõlves vahejuhtum roosa vahukommiga, kuid ma ei soovi seda täpsustada.

Komisjoni liige 1: Niisiis, alustagem kriteeriumitest. Õnneks on teatrijuhid need ise varem kokku leppinud, nii et võime kindlad olla, pahameelt hiljem ei tule, kuna teatrijuhid on muudatuste selja taga. (Nõusolevad häälitsused, eestlaslikult veidi pudiselt artikuleeritud ja liigsete konsonantidega)

Komisjoni liige 2: Ekspeditsioon. Ringreisitegevus: null. Algupärane dramaturgia: hmm. Viimane asi oli neil ainult muusika. Kas muusika võib olla dramaturgia? Mida arvab ministeerium?

Kultuuriministeeriumi hea vaim: Ma tean, et porgand võib olla antioksüdant ning et tinti saab teksapüksi pealt välja kuivatuspaberiga, aga kas muusika võib olla dramaturgia, seda peate otsustama ise.

Komisjoni liige 3: Keeruline küsimus. Aga kunstiline tase? Minule näiteks viimased asjad enam ei istunud. Tundus, et korrati ennast.

Komisjoni liige 1: Kas kordamine on tüütu nagu habemega härra naljad või on see senikäidud raja süvendamine? Mida arvab ministeerium? Kultuuriministeeriumi hea vaim: Ma tean, et kordamine on tarkuse ema ja et minu ema teeb i-me-li-selt bubertit, mis iga korraga läheb üha paremaks, aga kas bubert kehtib ka teatris, seda peate otsustama ise.

Komisjoni liige 3: Keeruline küsimus. Või arvestame publiku reaktsioonidega? Minu etendusel publik näiteks seisis.

Komisjoni liige 2: Minu etendusel kaks kolmandikku seisis, aga üks kolmandik istus.

Komisjoni liige 1: Kas on teada istujate nimed?

Komisjoni liige 2: Kahtlemata on, nendega juba tegeletakse Teatriliidu liinis.

Komisjoni liige 1: Minu etendusel oli jällegi niipiidi, et Heino ja Virve tõusid püsti kohe etenduse lõppedes, pärast teist kummardamist liitusid nendega Jürgen ja Madis…

Asekantsler: Kas Jürgen sealt Auvere kandist?

Komisjoni liige 1: Tema just. Teised jäid aga istuma, küll aga (tõstab sõrme) hiljem garderoobis oli sumin, ma ütleks, elevil.

Komisjoni liige 3: Minu etendusel oli sumin jällegi, ma ütleks, kärsitu.

Komisjoni liige 2: Lubage, minu etendusel ei sumisetud hiljem garderoobis, küll aga oli mõtlikku mõminat. Mis loeb rohkem: kas elevil sumin või mõtlik mõmin? Kultuuriministeeriumi hea vaim: Ma tean, et kui muna sisse torgata peenikese nõelaga avaus ja sisse vaadata, siis võib näha Riia linna, aga kumb on parem, kas sumin või mõmin, seda peate otsustama ise.

Komisjoni liige 1: Kuid lubage! Meie võime muidugi ise otsustada, aga kriteeriumid on nii ebamäärased, et… Kultuuriministeeriumi hea vaim: Tuletan meelde, et kriteeriumid töötasid välja teatrite juhid ja nende jaoks oli okei, kui täidate need sisuga ise.

Asekantsler: Just nimelt. Vaevalt saab siin midagi valesti minna. Mõelge ise: Eesti teatrite juhid lepivad kokku, et nende kunstilise taseme üle otsustavad mitte nemad ise, vaid Eesti teatrikriitikud. Nad on juba ette teadlikud, et hinded võivad erineda nende enesehinnangust. Selles ei saa kahelda! See on ju kindel lotovõit! Teatrijuhid ja teatrikriitikud – need sobivad kokku nagu tomat ja basiilik.

Komisjoni liige 1: Vabandage, kuid mina olen juba saanud ärevaid sõnumeid, kus soovitakse minu tulevase laiba rüvetamist ebasanitaarsete vahenditega, kui ei eraldata raha lavastusele, mille teemaks on noorte eetilis-moraalne kasvatus teatri poolt.

Kultuuriministeeriumi hea vaim: Omalt poolt siiski julgen soovitada rahulikult oma hinnang anda. Ministeerium seisab kindlasti teie selja taga, kinnitab kindlasti teie otsuse ja võtab kogu vastutuse enda peale. Alles möödunud nädalal võtsime näiteks oma hoole alla justiitsministeeriumist väljavisatud sooneutraalse havisaba: juba tema kosub. Usun, et sama saame…

/…/

Paber lõpeb.

KavaLavastusedTekstidEkspeditsioonistKontakt